W Paczkowie w województwie opolskim, w zabytkowym, odrestaurowanym i przeznaczonym specjalnie na ten cel 200-letnim budynku (powierzchnia 1200 m2), w otoczeniu kilkudziesięciu eksponatów klasycznej motoryzacji, z własnych środków powstało pilotażowe przedsięwzięcie edukacyjne pod nazwą „Metamuzeum Zrozumieć Samochód”. Jest to próba stworzenia dla młodzieży odmiennego środowiska dla zdobywania i utrwalania wiedzy w atmosferze zabawy, dociekliwości, z możliwością autokorekty i utrwalenia zdobytych doświadczeń.
Kluczem jest przyjęta forma zdrowego współzawodnictwa, interakcji z doświadczeniem, możliwość jego kilkukrotnego powtarzania, odwołanie się do intuicyjnego „wyczucia” zjawiska i weryfikacja wyników.
Korzystamy z nowoczesnych multimedialnych narzędzi do dwukierunkowej komunikacji na linii uczestnik
- doświadczenie, prezentacji wniosków i analizy efektów.
Uczestnicy mają do dyspozycji 11 różnych gniazd doświadczalnych. Każde wyposażone jest w identyczne interaktywne stanowisko z czterema pulpitami W pulpitach zabudowane są tablety z ekranami dotykowymi.
Całość spięta jest w centralnie zarządzaną sieć informatyczną i oprogramowana dedykowanym dla projektu software'm, pozwalającym na natychmiastową wizualizację i weryfikację wyników.
Rodzina posiada prawa do dwu zabytkowych obiektów na terenie dawnej Gazowni Warszawskiej. W jednym z tych unikatowych budynków, bazując na doświadczeniach wyniesionych z pilotażowego projektu w Paczkowie, planujemy stworzenie centrum naukowo-edukacyjne.
Więcej informacji na temat projektu znajduje się pod adresem https://wolskierotundy.pl